Interneto puslapio peržiūrų skaičius

2013 m. vasario 27 d., trečiadienis





Bendra taisyklė žiemą perkant daržoves prekybos centre– rinktis, tas, kurių kelias iki prekystalio buvo kaip galima trumpesnis. Tai reiškia, kad jos buvo mažiau apipurkštos cheminėmis medžiagomis.

Svarbiausia – kruopščiai nuplauti

„Importinės“ daržovės ir vaisiai dažniausiai yra surenkami ne iki galo prinokę, kad atvežti dar būtų pakenčiamos prekinės išvaizdos. Todėl juose daugiau nei įprastai yra nitratų. Žiemą nitratų daugiausia yra žalumynuose, ypač laiškiniuose svogūnuose, po to seka kopūstai, agurkai ir pomidorai, bulvės. Tokias daržoves rekomenduojama ypač kruopščiai nuplauti, galima net ir su muilu, bei 30-40 min. pamerkti į virintą vandenį. Geriausia daržoves mirkyti skaidriame inde ant palangės. Mat dienos šviesa padeda pašalinti nitratus. Prisiminkite, kad bulvių, negalima visti tame pačiame vandenyje, kuriame jos mirko.
Prieš valgydami taip pat kruopščiai nuplaukite ir citrusinius vaisus – apelsinų ir greipfrutų raudoni šonai dažniausiai... nusiplauna. Tai reiškia, kad odelė buvo padengta dažomosiomis medžiagomis. Tokių vaisų vaikams geriau neduoti. Atvežtinius obuolius geriausia valgyti nuluptus – neretai juos padengia ne vašku, kaip mes galvojame, o pigiu parafinu. Jo nei viena priemonė nenuplauna.
Dažniausiai vartojami daržovių ir vaisių „gyvenimą“ ilginantys konservantai sieros dioksidas (E220) ir ortofenilfenolis (E231).
Ką derėtų atiminti
Bulvės
Jeigu ant bulvių ilgai neatsiranda daigų, reiškia jos padengtos cheminėmis medžiagomis, stabdančiomis daigų dygimą. Jeigu bulvę perjovus ji toje vietoje nepatamsėja, greičiausiai tai gentiškai modifikuota daržovė.
Kopūstai
Rinkite Lietuvoje augintas gūžes. Beje, kuo ilgiau laikomi kopūstai, tuo mažiau juose išlieka nitratų. Vertėtų žinoti, kad atvežtiniai kopūstai netinkami rauginimui.
Pomidorai ir agurkai
Kad ir kaip gražiai ant prekystalio atrodytų atvežtiniai pomidorai ar agurkai, jų skonis neprilys vasarą iš savo daržo lysvės nuskintiems. Žiemą rinkitės vyšninius arba iš Izraelio (šiltasis sezonas šioje šalyje tęsiasi ilgiausiai) atvežtus pomidorus.
Citrusiniai vaisiai
Saldžiausi mandarinai atvežami iš Maroko, antroje vietoje – Ispanija.
Obuoliai
Jeigu atpjauta ar atkąsta obuolio vieta neparuduoja, toks vaisius – nieko vertas.
Braškės
„Plastmasinės“ – taip neretai apibūdiname indeliuose nusipirktas braškes. Visos iš Ispanijos, Danijos ar Graikijos atvežtos uogos yra auginamos šiltnamiuose.
Svarbu:
Priimta manyti, kad šiltnamiuose užaugintuose daržovėse ar vaisiuose mažiau vitaminų nei augusiose lauke. Tačiau tai netiesa. Vitaminų kiekis yra vienodas. O skonio savybės skiriasi: po saule užaugusių daržovių skonis daru sodresnis nei tų, kurioms dienos šviesą atstojo elektros lemputė
.


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą